ناشر منبع

angle-left تحقق 350 میلیون دلار بومی سازی در ایمیدرو از ابتدای سال 99 تاکنون/ تعریف سامانه جامع بومی سازی برای زنجیره فولاد و توسعه آن به دیگر صنایع
معاون وزیر صمت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو در مراسم افتتاحیه نمایشگاه تخصصی بومی سازی قطعات و تجهیزات شرکت ملی فولاد ایران، گفت: ساختاری برای بومی سازی‌ تعریف و ابلاغ کردیم که حدود ۵۱۷ میلیارد دلار برای سال ۹۹ در این زمینه تعریف شد و تا امروز حدود ۳5۰ میلیون دلار آن محقق شده است.

به گزارش شاتا، وجیه اله جعفری این نمایشگاه را حاصل تلاش دانشمندان و مایه افتخار کشور دانست و گفت: امسال سال جهش تولید است و محور تمام فعالیت‌های ما باید تولید و توسعه داخلی سازی و بومی سازی باشد.

داخلی سازی بیش از 85 درصدی در صنعت سیمان

وی با بیان اینکه انتظار داریم به جایی برسیم تا وابستگی ما در تکنولوژی و تولید به صفر برسد، ادامه داد: در صنایع دیگر هم مثل سیمان بیش از ۸۵ درصد داخلی سازی انجام شد و امروز صنعت کشور در این حوزه‌ها روی پای خودش می‌ایستد.

تحقق 350 میلیون دلار بومی سازی از ابتدای امسال تاکنون

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان اینکه ایمیدرو سال گذشته ساختاری را برای بومی سازی‌ تعریف و ابلاغ کرد تا تمام شرکت‌های تابعه ایمیدرو از جمله شرکت ملی فولاد به این سمت حرکت کنند، اضافه کرد: این حرکت با برنامه است که حدود ۵۱۷ میلیارد دلار برای سال ۹۹ در این زمینه تعریف کردیم و تا امروز حدود 350 میلیون دلار آن محقق شده است.

جعفری با اشاره به اینکه باید برنامه ریزی‌‌های بلند مدتی در این حوزه داشته باشیم، بیان کرد: سالهاست قطعاتی وارد کشور می‌شود که می‌تواند به راحتی داخلی سازی شود. امروز تجهیزاتی که برای فولاد قائنات وارد می‌شود با قیمت و زمان کمتر و از طریق تولیدات داخلی تامین شده است.

سامانه جامع بومی سازی برای زنجیره فولاد تعریف شده است

رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: سامانه جامع بومی سازی برای زنجیره فولاد تعریف شده و قرار شد شد با گسترش آن پس از بهره گیری در صنایع فولادی برای استفاده سایر صنایع هم توسعه پیدا کند. این سامانه به برنامه ریزی و بهبود تصمیم گیری‌ها کمک خواهد کرد.

تبدیل کردن تحریم‌ به فرصت در صنعت فولاد

مدیر عامل شرکت ملی فولاد ایران نیز در سخنانی در این مراسم ضمن ابراز امیدواری برای بهره برداری و فروش محصولات فولاد قائنات و تاثیر ان بر تولید در این حوزه اضافه کرد: تحریم در تمام دنیا تهدید محسوب می‌شود.

امیرحسین نادری اضافه کرد: تجهیزات صنعت فولاد با گرو کشی و بدون انتقال دانش به ایران داده شده بود و همه انتظار زمین خوردن صنعت فولاد در دوره تحریم را داشتند اما با داخلی سازی‌های انجام شده امروز این تجهیزات از طریق تولیدات داخلی تامین می‌شود که فرصت اشتغال مناسبی برای کشور ایجاد کرده و تلاش همکاران ما در حوزه فولاد تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کرد.

وی تصریح کرد: صنعت فولاد ایران به عنوان یکی از صنایع پیشران در جهان مطرح می‌شود. این حاصل تلاش تمام فعالان این حوزه بود و امیدوار هستیم حرکتی برای گام‌های بزرگتر در کشور باشد.