angle-left ساخت داخل بیش از ۱۲۵ نوع قطعه در نیروگاه ری
مدیرعامل نیروگاه‌ری گفت: بیش از ۱۲۵ نوع تجهیز مکانیکی، ابزار دقیق و الکترونیکی مجموعا شامل حدود ۴۲ هزار قطعه نیروگاهی در این مجموعه ساخت داخل شده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمید بادرستانی" با اعلام این خبر افزود: صرفه‌جویی انجام شده در این زمینه بیش از ۵۰ درصد بوده و  قطعات ساخته شده در داخل قابل رقابت با نمونه‌های خارجی و در برخی موارد با کیفیت بالاتر از نمونه خارجی است. 
وی با تاکید بر اینکه بومی‌سازی تکنولوژی ساخت این قطعات برگ زرینی از افتخارات صنعت برق به ویژه شرکت مدیریت تولید برق ری به شمار می‌رود، گفت:‌ یکی از بزرگ‌ترین افتخارات نیروگاه ری در سال‌های اخیر با وجود تحریم‌ها، توجه ویژه و اهتمام به ساخت داخل قطعات نیروگاهی مخصوصا قطعات داغ توربین بوده است و این مهم در سایه حمایت از تولید داخلی و اتکا به متخصصان توانمند در نیروگاه ری محقق شده است.
بادرستانی به ساخت انواع پره‌های متحرک و ثابت توربین‌های نیروگاه‌ری اشاره کرد و گفت: تمام تعمیرات اساسی و دوره‌ای واحدهای نیروگاه ری توسط متخصصان و پرسنل متعهد نیروگاه صورت می‌گیرد. 
وی با بیان اینکه نیروگاه‌ری با داشتن توربین‌های گازی متنوع و نیروهای متخصص و با دانش فنی بالا جایگاه ویژه‌ای در بین نیروگاه‌های کشور دارا است، گام برداشتن در راستای ساخت داخل قطعات با اتکا به خودباوری را یکی از اهداف مهم شرکت نام برد. 
مدیرعامل نیروگاه‌ری در ادامه افزود: بیش از ۶۰ نوع قطعه داغ نیروگاهی به منظور تامین قطعات یدکی واحدها در تعمیرات برنامه‌ریزی شده پیش رو در سال‌جاری بازسازی شده است. 
بادرستانی گفت: به منظور حفظ آمادگی واحدها برای تامین بار پیک شبکه سراسری برق کشور و کمک به پایداری تولید، تامین قطعات یدکی واحدها در تعمیرات برنامه‌ریزی شده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. 
وی با تاکید بر اینکه پایداری واحدها در تابستان منوط به انجام تعمیرات و بازدیدهای پیشگیرانه است، ادامه داد: از آنجا که عمر اکثر تجهیزات بالا بوده و بازدهی تولید واحد‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، در صورت عدم انجام تعمیرات پیش‌بینی شده ممکن است شاهد خارج شدن واحدها از مدار بوده یا تولید مورد انتظار صورت نگیرد.
بادرستانی افزود: نیروگاه ری به منظور تامین قطعات یدکی واحد‌ها در تعمیرات برنامه‌ریزی شده که از اوایل مهرماه آغاز شده و  بیش از ۶۰ نوع قطعه داغ نیروگاهی شامل پره‌های ثابت و متحرک توربین، قطعات محفظه احتراق و انواع یاتاقان را با نظارت متخصصین توانمند نیروگاه ری توسط شرکت‌های داخلی بازسازی کرده است. 
وی یادآور شد: ضمن صرفه‌جویی انجام شده، افزایش دانش فنی را در این حوزه نیز شاهد بودیم. بازسازی قطعات داغ نیروگاه‌ری و دانش فنی نظارت بر آن به‌طور صد در صد بومی‌سازی شده و نیروگاه ری ضمن تولید برق پایدار و مطمئن، با افتخار توانسته است نقش خود را در ارتقای دانش فنی و بومی‌سازی بازسازی قطعات نشان دهد.