angle-left یونسیان مشاور بومی سازی ایمیدرو: فهرست به روز شده بومی سازی شرکت های بزرگ ارایه شود
ایمیدرو خواهان دریافت فهرست به روز شده بومی سازی و ساخت داخل از شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی شد. این اقدام با هدف کاهش ارزبری این صنایع انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، حسن یونسیان مشاور بومی سازی رییس هیات عامل ایمیدرو طی نشستی به صورت ویدئوکنفرانس با مدیران بخش بومی سازی شرکت های بزرگ که با هدف "برنامه ریزی و تدوین برنامه های بومی سازی و ساخت داخل در بخش معدن و صنایع معدنی" برگزار شد، اظهار داشت: طبق برنامه و سیاست های کلان وزارت صنعت معدن و تجارت، ایمیدرو در روزهای آتی فهرست جدیدی از تجهیزات و قطعات بومی سازی شده در اختیار وزارت صنعت معدن و تجارت قرار می دهد.

وی با اشاره به جلسه معاون اول رییس جمهور با سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت درباره کاهش ارزبری، گفت: پیش از این، شرکت ای بزرگ مشخصاتی از اقدامات خود در جهت ممانعت از خروج ارز و توسعه ساخت داخل ارایه داده اند اما اکنون ضروری است که ایمیدرو با همکاری شرکت ها، فهرست مربوط را مورد بازبینی قرار دهد و به جمع بندی جدیدی در این باره برسد.
یونسیان تاکید کرد: مقرر شده در قالب یک برنامه منسجم و هدفمند، از این پس شرکت ها فهرست های به روز شده بومی سازی را به صورت سه ماه یکبار در اختیار ایمیدرو قرار دهند.
مشاور رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: تولید تجهیزاتی که تعدادی شرکت، مصرف کننده آن هستند،‌ اقتصادی و به صرفه است. به عنوان مثال می توان طرح تولید تایر دامپتراک را با کنسرسیومی از شرکت های معدنی ذینفع اجرایی کرد.
در این جلسه، سعد عبدی، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت ملی صنایع مس گفت: به رغم وجود چالش هایی،‌ توانسته ایم میزان استفاده از تجهیزات و قطعات ساخت داخل را افزایش دهیم و رضایت نسبی نیز به دست آورده ایم.
هومن نایبی از ایرالکو گفت: پیش از این خطوط انتقال پودر آلومینا به دیگ های واحد احیا توسط کارشناسان داخلی بومی سازی شده است.
محسن عامری رئیس بخش تحقیق و توسعه شرکت آلومینیوم المهدی نیز اظهار داشت: با توجه به کافی نبودن تولید پودر آلومینا در کشور، همواره این امر برای صنعت آلومینیوم ارزبر بوده است از این رو نیاز است که تولید معادن بوکسیت افزایش یابد.

طرح تولید آلومینا از بوکسیت کم عیار اجرایی می شود
حمید مرادی مدیر مهندسی، انرژی، ساخت و خودکفایی شرکت آلومینای جاجرم در این باره گفت: سالانه 1.5 میلیون تن آلومینا در کشور مصرف می شود در حالی که تولید داخل 250هزار تن است. وی ادامه داد: طرحی مبنی بر تولید آلومینا از بوکسیت های کم عیار وجود دارد که این امر در نهایت به کاهش ارزبری این صنعت می انجامد.
مسیب فروغی رئیس بومی سازی فولاد مبارکه گفت: ‌در روزهای آتی، لیست به روز شده کاهش ارزبری در این شرکت ارایه می شود. از سوی دیگر جواد قره گوزلو از فولاد هرمزگان اظهار داشت: این شرکت علاوه بر کمیته بومی سازی، واحدی هم برای این منظور ایجاد کرده که سبب سرعت در اجرای سیاست های ساخت داخل می شود.
محمد مهدی عابد مدیر بومی سازی فولاد خراسان تاکید کرد: ایجاد کدینگ در محصولات بومی سازی شده یکی از نیازهای زنجیره فولاد است به این مفهوم که با پیاده سازی آن، شرکت های تولیدکننده و متقاضی با استفاده از کد محصول تولید شده ارتباط سریعتر و نزدیک تری برقرار می کنند، سیستم به طور یکپارچه عمل خواهد کرد و از موازی کاری جلوگیری می شود.

تولید تایر دامپتراک به کنسرسیوم نیاز دارد
جلال سلیمان نژاد مدیر مهندسی معکوس و ساخت داخل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر نیز تولید تایر دامپتراک را یکی از تجهیزات ارزبر بخش معدن ذکر کرد و افزود: با سرمایه گذاری 150 میلیون دلاری قادر به تولید داخل این محصول هستیم در صورتی که سالانه 300 میلیون دلار ارز برای واردات آن هزینه می شود.
رحمانی معاون برنامه ریزی و توسعه مجتمع معدنی سنگان نیز اظهار داشت: بومی سازی از سال 91 در این مجتمع آغاز شده و تاکنون 300 قطعه داخلی سازی شده است. وی ادامه داد: قطعات آسیاب،‌سنگ شکن و نوار نقاله و ... از نیازهای این مجتمع است که می توان با بازنگری در فهرست نیازها، نسبت به بومی سازی و کاهش ارزبری آن ها اقدام کرد.
در پایان این نشست یونسیان از مسوولان بخش بومی سازی شرکت های فوق، خواست که پس از بازنگری های لازم، فهرست جدید و به روز شده کاهش ارزبری تجهیزات و قطعات را طی روزهای آینده ارایه دهند.