angle-left سهم 10درصدی زنجیره صنایع غذایی از کل صنایع کشور/ به دنبال تدوین سند توسعه و تکمیل زنجیره تامین صنعت غذایی هستیم
معاون امور صنایع وزارت صمت از برنامه این وزارتخانه برای تدوین سند راهبردی توسعه و تکمیل زنجیره تامین صنعت غذایی کشور با همکاری تشکل های تخصصی وپیشکسوتان این صنعت خبر داد.

به گزارش شاتا، مهدی صادقی‌نیارکی درنشست مشترک با تشکل های تخصصی صنایع غذایی افزود: به دنبال تهیه و تدوین یک سند برای توسعه و تکمیل زنجیره تامین در صنعت غذایی هستیم.

معاون امور صنایع وزارت صمت ادامه داد: صنعت غذا با محصولاتی به ارزش 250 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که 10 درصد از ارزش تولید کل صنایع کشور است.

وی ادامه داد: 8700 واحد تولیدی در کشور در این صنعت در حال فعالیت هستند که 370 هزار شغل ایجاد شده است. صادرات 2 میلیون تن محصول فرآوری شده در زنجیره صنایع غذایی ارزشی معادل حدود سه میلیارد دلار در سنوات مختلف دارد.

معاون امور صنایع وزارت صمت اضافه کرد: لازم است، شرکت‌های مدیریت زنجیره با هدف حداکثر سازی زنجیره ارزش توسط شرکت های معتبر پیشران صنایع غذایی تشکیل ‌شوند که از مرحله کشت و مواد اولیه تا رسیدن به دست مشتری کار را انجام می‌دهند.

معاون امور صنایع وزارت صمت افزود: جلوگیری از اتلاف منابع در طول این زنجیره و تنظیم بازار به صورت سیستمی و همچنین تطابق با فنآوری روز آمد در این جلسات راهبردی مد نظر است.

وی گفت : مدیریت ترکیب بهینه محصول و تنظیم قیمت در محصولات پرمصرف، خروجی‌های است که برای مدل زنجیره تامین صنایع غذایی ترسیم خواهد شد.

صادقی‌نیارکی با اشاره به بهره مندی از نظرات خبرگان این صنعت ادامه داد: باهم بزرگ شدن باید به یک فرهنگ غالب در زنجیره صنعت غذایی تبدیل شود.

گفتنی است در نشستی با حضور علی آقا‌محمدی «رییس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام»، تشکل‌ها و انجمن‌های تخصصی صنایع غذایی و تعدادی از صاحبان این صنعت برگزار شد، وضعیت زنجیره صنعت غذایی کشور بررسی شد.

در این نشست که برخی از صنعتگران بزرگ این صنعت راهبردی و نمایندگانی از بانک مرکزی و وزارت جهاد‌کشاورزی حضور داشتند ، هریک از حاضرین نیز به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود در خصوص تهیه و تدوین سند تکمیل و توسعه زنجیره تامین صنایع غذایی پرداختند.