angle-left ممنوعیت واردات 2500 ردیف کالایی به کشور
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت معدن و تجارت در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص اقدامات وزارت صمت برای مدیریت واردات برای حمایت از ساخت داخل گفت: از سال ۱۳۹۸ روی مدیریت واردات و توسعه صادرات که در عمل زمینه لازم را برای توسعه ساخت داخل فراهم می آورد کار کردیم و در سال گذشته بالغ بر۱۶۰۰ ردیف کالایی مشمول ممنوعیت واردات شد و‌ امسال نیز این رقم به حدود ۲۵۰۰ ردیف کالایی رسیده است، همچنین حجم واردات کالاهای مصرفی کاهش محسوسی داشته و بیشتر به سمت کالاهای واسطه ای و سرمایه ای رفتیم.

به گزارش شاتا، سعید زرندی با بیان اینکه در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ ایجاد ثبات نسبی در شرایط کلان اقتصادی داشتیم، اضافه کرد: براساس آمار بانک مرکزی رشد صنعت ۲.۱ درصد بوده و معدن ۱.۲ درصد رشد داشته است. همچنین در سه ماهه چهارم پارسال طبق آمار ارایه شده از سوی بانک مرکزی رشد صنعت بالغ بر 10 درصد بوده است که اگر کرونا رخ نمیداد قطعا این آمار بیشتر می‌شد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: امسال جهت گیری وزارت صمت حول 4 برنامه محوری ساخت داخل، مدیریت واردات، توسعه صادرات و مدیریت است و فقط در حوزه تعمیق و ‌توسعه ساخت داخل ۱۱ پروژه مهم در دست اقدام داریم.

سعید زرندی در این نشست که در محل وزارت صمت برگزار شد، بیان کرد: سال ۱۳۹۹ برنامه‌های محوری وزارت صمت در راستای پاسخگویی به مسائل و مشکلات حوزه صنعت طراحی شده اثرات کرونا و‌ تحریم بر حوزه صنعت و تغییرات نظام واردات جهانی و قیمتها که منجر به کاهش درآمد ارزی شد، محورهای کلی و اولویت های برنامه ها بوده است.

وی با اشاره به جهت گیری وزارت صمت حول 4 محور ساخت داخل، مدیریت واردات، توسعه صادرات و مدیریت بازار داخلی اضافه کرد: ذیل این محورها برای تحقق اهداف سال "جهش تولید" ۴۰ پروژه برای امسال طراحی شد که ۲۴ پروژه در تداوم برنامه های سال قبل است.

تعریف 5 پروژه در حوزه معادن و صنایع معدنی

معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: امسال در حوزه معدن پنج برنامه مدنظر وزارت صمت می باشد که راه اندازی معادن غیرفعال را به عنوان مکمل طرح معادن کوچک اضافه نموده ایم و در همین راستا فعالسازی ۱۰۲۰ معدن غیرفعال در دستور کار است.

تداوم برنامه اولویتی 15 کشورهمسایه در توسعه صادرات

زرندی تصریح کرد: برنامه وزارتخانه در هدفگذاری توسعه روابط تجاری با 15 کشور همسایه هند و چین را امسال نیز با اولویت افزایش توان صادراتی دنبال می کنیم.

وی افزود: در حوزه صنعت فعالسازی واحدهای تعطیل، فعالسازی ظرفیت خالی واحدهایی که زیر ظرفیت کار می‌کنند و تکمیل واحدهای نیمه تمام در اولویت قرار دارد.

زرندی با تأکید بر اینکه توسعه صنعت و‌ معدن با توسعه فناوری ممکن است، بیان کرد: موضوع انقلاب چهارم صنعتی به عنوان یک تحول از سال گذشته شکل گرفت و به شرکتهای دانش بنیان و استارت آپها در حوزه صنعت امسال توجه داریم.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با یادآوری اینکه با پاردوکس نقدینگی در کشور مواجهیم، تصریح کرد: در ساختار معاونت طرح و برنامه وزارتخانه دفتر تامین مالی را تعبیه کردیم و به دنبال روش‌های نوین تامین مالی از جمله تامین مالی از طریق بورس هستیم.

زرندی اضافه کرد: امسال کمبود نقدینگی در تولید و افزایش نقدینگی در بازار را با استفاده از پل بازار سرمایه و‌ بورس جبران می کنیم.

تأمین مالی ۱۴۵۰ میلیارد تومانی 3 شرکت بزرگ از بورس در 3 ماهه امسال

وی با اعلام اینکه زمینه ورود ۱۰۰ شرکت صنعتی و‌ معدنی را به بورس برای تامین مالی فراهم می کنیم، گفت: ۱۴۵۰ میلیارد تومان از سه شرکت بزرگ در همین مدت انتشار اوراق داشتیم که موفق شده اند از بازار سرمایه، تامین مالی شوند.

رشد 17 درصدی انتشار اوراق بخش صنعت و‌ معدن در بورس در 3 ماهه امسال

معاون طرح و برنامه وزارت صمت ادامه داد: در سه ماهه امسال ۱۷ درصد انتشار اوراق بخش صنعت و‌ معدن در بورس رشد داشته است، همچنین 500 شرکت بزرگ برای ورود به بورس اعلام آمادگی کرده اند که برای ۱۴۸ شرکت پذیرش انجام شده است.

تاکنون حدود ۷۹ میلیون عدد ماسک تولید کردیم

معاون طرح و برنامه وزارت صمت در خصوص تولید در ایام کرونا، بیان کرد: در ایام کرونا و از ابتدای اسفندماه گذشته تاکنون حدود ۷۹ میلیون عدد ماسک تولید کردیم و تولید الکل ۲۸ میلیون لیتر بوده است.

زرندی در خصوص طرح های نیمه تمام نیز ادامه داد: هم اکنون ۳ هزار و ۹۰۰ طرح با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد، ۱۲ هزار و ۸۰۰ طرح بالای ۶۰ درصد و ۱۹ هزار و ۹۶۰ طرح بیش از ۲۰ درصد در کشور وجود دارند که مراحل تکمیل و راه اندازی خود را طی می کنند.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت در خصوص توزیع بخش های مهم سرمایه گذاری طرح های با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد نیز گفت: این توزیع شامل ۳۰ درصد صنایع معدنی، ۳۰ درصد محصولات شیمیایی و فراورده های حاصل از نفت، ۹ درصد غذایی و آشامیدنی ها، ۷ درصد منسوجات، ۴.۵ درصد ماشین سازی و‌ تجهیزات، ۴.۵ درصد لاستیک و پلاستیک و ۱۵ درصد سایر بوده است.

زرندی اضافه کرد: آمار پیشرفت طرح ها نشانگر این است که کشور با وجود همه سختی ها و محدودیت های ناشی از تحریم های سال ۹۸ و ۹۷ در حوزه تولید توانسته خود را سرپا نگه دارد و توسعه صنعتی کشور تداوم یافته است.

تکمیل و بهره برداری از 200 طرح پیشران بزرگ در دستور کار است

وی گفت: تکمیل و بهره برداری 200 طرح پیشران و بزرگ صنعتی با سرمایه گذاری بیش از ۷۱ هزار میلیارد تومان و بالغ بر ۴۰ هزار نفر اشتغال را امسال در دستور کار داریم و تکمیل این طرح‌ها با مدنظر قراردادن تکمیل زنجیره تولید مدنظر قرار گرفته است.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت در خصوص استفاده از فناوری، اضافه کرد: امسال علاوه بر سرمایه گذاری و اشتغال توجه به توسعه فناوریهای نوین نیز در بخش های مختلف صنعتی کشور مدنظر است.

تکمیل ۱۰۳ طرح نیمه تمام در 12 استان کمتربرخوردار

زرندی در مورد توجه به استان‌های کمتر برخوردار بیان کرد: 12 استان به عنوان استان‌های کمتر برخوردار در بخش صنعت، معدن و‌ تجارت انتخاب شده اند که در شش محور برای آنها برنامه داده ایم.

وی ادامه داد: در این ۱۲ استان، تکمیل ۱۰۳ طرح نیمه تمام، ۱۴۷ فعالیت زیرساختی، ۲۲ طرح ایجادی و ۱۸ فعالیت بازرگانی را هدف گذاری نمودیم و تکمیل و راه اندازی ۲۹ طرح معدنی، ۱۷۷ واحد راکد در ۱۲ استان کمتر برخوردار، مدنظر است.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با یادآوری اینکه کل تسهیلات پرداختی بانکها در سال گذشته ۹۷۵ میلیارد تومان بوده است، گفت: ۳۱۷ میلیارد تومان یعنی حدود 32 درصد تسهیلات به بخش صنعت پرداخت شده است دحالی که طبق قانون این سهم باید حدود 40 درصد باشد و همچنین باسد یادآوری شود که بخش عمده ای از تسهیلات اعطایی به صورت تمدید تسهیلات قبلی بوده است.

۱۱ هزار میلیارد تومان درخواست تسهیلات کرونا

زرندی اعلام کرد: به تبع مشکلات مالی به وجود آمده برای واحدهای تجاری و صنعتی ما پس از شیوع کرونا، همزمان با تدابیر دولت برای اعطای تسهیلات حمایتی تا امروز ۱۱ هزار میلیارد تومان درخواست تسهیلات در این بخش داشته ایم.

وی همچنین یادآوری کرد: از محل تبصره ۱۸ تاکنون ۸۰۲ طرح با بیش از ۴۴۵۰ میلیارد تومان تامین مالی شده که در قالب سرمایه ثابت و سرمایه در به متقاضیان پرداخت شده است.